Aktuality a oznámení

Kofola potvrdila velmi dobrý výsledek loňského roku s provozním ziskem EBITDA ve výši 1,25 miliardy korun

11. 4. 2024

Skupina Kofola ve své výroční zprávě potvrdila v únoru zveřejněné, předběžné výsledky. Výhled EBITDA pro rok 2024 zůstává v rozmezí 1,55 – 1,80 miliardy korun, růst tržeb odhaduje vedení firmy o 25 %

Rok 2023 může česká nápojářská společnost považovat za úspěšný, a to i přes pokles prodejů a rostoucí náklady na suroviny. Přestože v prodaných litrech na klíčovém ČeskoSlovenském trhu skupina zaznamenala pokles o 8,7 %, tržby meziročně vzrostly o 10,1 %. 

„V Adriatickém regionu jsme byli také úspěšní, tržby vzrostly o 7,3 % (při poklesu prodaných litrů o 4,5 %). Navíc jsme dosáhli zlepšení na úrovni EBITDA, a to o téměř 13 %,“ říká finanční ředitel skupiny Kofola Martin Pisklák a dodává: „Ještě větší radost nám dělají výsledky v našem voňavém pilíři (Fresh & Herbs), kde tržby narostly o necelých 18 % a EBITDA na dvojnásobek.“

Ukazatel EBITDA za celou skupinu vzrostl o 13 %, celkový výsledek nápojářské firmy je tak více než dobrý. „Dosáhli jsme jej díky obrovskému nasazení našich zaměstnanců a loajalitě našich zákazníků. Velmi si této podpory vážíme a musíme za ni znovu poděkovat,“ potvrzuje Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola

V prvním čtvrtletí roku 2024 dokončila skupina dvě významné akvizice – koupi společnosti MIXA VENDING, která podniká v oblasti nápojových a svačinových automatů, a většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, která sdružuje významné moravské pivovary Zubr, Holba a Litovel.

„Dosavadní vývoj v prvních třech měsících roku 2024, které však mají na roční ukazatel EBITDA vždy nejmenší vliv, je velmi pozitivní. Tržby meziročně vzrostly o 14 %, prodané litry rostly o 7 %. Ceny energií v současné době klesají, stejně tak cena cukru, resp. sladidel,“ komentuje výhled Martin Pisklák. 

V únoru zveřejněné cíle na rok 2024, zohledňující nově zařazené společnosti ve skupině (zejména Pivovary CZ Group), s EBITDA mezi 1,55 – 1,80 miliardou korun a růstem tržeb o 25 %, ponechává Kofola bez úpravy. Ke zúžení intervalu cíle EBITDA pravděpodobně přistoupí při zveřejnění výsledků prvního čtvrtletí, tedy 3. června.

V červnu se pak bude konat valná hromada, jež bude schvalovat účetní závěrku roku 2023. Přesný termín bude ze strany Kofoly ještě upřesněn.

Další informace v sekci Reporty a prezentace.