Aktuality a oznámení

Kofola zažila rekordní léto. Přes enormní nárůst vstupních nákladů míří ke splnění ročních cílů.

24. 11. 2022

Skupina Kofola opakovaně potvrzuje, že i ve složitých obdobích dokáže uřídit krizi a udržet finanční disciplínu. Přestože měla historicky nejsilnější tržby v hlavní sezóně, musela se vyrovnávat s enormním nárůstem cen surovin, materiálů a energií. Zareagovala ale velmi pružně a zavedla úsporná opatření, která přispěla k tomu, že i nyní slibuje splnit vytyčený cíl EBITDA. Nejsložitější situace vládne v letošním roce v Česku a na Slovensku, ke zvládnutí náročného období napomáhají adriatický region a skupinové dceřinky LEROS a UGO.

„Největší výzvou třetího čtvrtletí bylo vyrovnat se s enormním vlivem růstu vstupů. Ke zvládnutí této situace nám velmi pomohlo to, že jsme byli skvěle připraveni na sezónu. A ta se vydařila jak v Československu, tak v Adriatiku. Počasí nám přálo a naše obchodní týmy odvedly skvělou práci. Podařilo se nám donést historicky nejsilnější tržby v hlavní sezóně. Ve třetím čtvrtletí naše tržby překročily 2,3 miliardy korun, k čemuž přispělo nejen zdražení některých produktů dané růstem cen vstupních surovin, ale i vysoké prodeje. Rostoucí vstupní náklady však snižují celkovou EBITDU skupiny o téměř 11 %,“ komentuje výsledky Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola.

Rekordní čísla zaznamenala firma v Adriatiku. „V Chorvatsku jsme v segmentu HoReCa dokonce překonali prodeje z roku 2019 a vyrostli o 35 %. Na tento výsledek jsme pyšní,“ uvádí Marián Šefčovič, generální ředitel společnosti Radenska. Celkové prodeje ve Slovinsku vzrostly ve třetím kvartále oproti loňskému roku o necelá 3 % (v prodaných kusech), v Chorvatsku dokonce o rekordních 11 %.

„Podařený kvartál má za sebou i společnost LEROS, která už na konci devátého měsíce naplnila celoroční cíl EBITDA. Potěšilo nás i UGO, které vykazuje zvýšenou produktivitu na všech úrovních. Jeho tržby v gastronomii jsou na 132 % minulého roku a balený sortiment vzrostl ve srovnání s loňskem o 7 %,“ říká Jannis Samaras.

V Česku a na Slovensku nejvíce rostly nápoje v KEGu a ve skle. „Na vysokých tržbách v ČeskoSlovensku se pak podílela i menší balení na cesty. Z retailových formátů se dařilo zejména vodám - Ondrášovce, Korunní a Kláštorné Kalcia,“ jmenuje Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku.

Přes složitou situaci danou zvýšenými cenami vstupů nerezignovala Kofola na své dlouhodobé plány v oblasti udržitelnosti. V Krnově a v Rajecké Lesné se firma zapojila do řešení problematiky sucha a přípravy vodozádržných opatření v krajině. Se značkou Vinea navázala spolupráci s dalšími lokálními vinaři a připravila limitovanou edici Vinea Kumšt moštu se šťávou z moruše černé. Pod hlavičkou Lerosu vznikla v moravské Strážnici chráněná dílna, která pomáhá zaměstnat znevýhodněné. UGO se zase zapojilo do inovátorského projektu Challenge Lab, jehož účastníci hledají cestu, jak efektivně a udržitelně zpracovat bio odpad ze Salaterií a Freshbarů. V oblasti obalových inovací pokračovala firma v ekomodulaci – sjednocování barev PET lahví a úspory v množství použitého materiálu.

Symbolicky 20 let od koupě receptury Kofola rodinou Samarasů se firma i značka dočkaly několika významných ocenění. Cenu Českého Goodwillu pro firmy, kterých si lidé váží, získala Kofola v kategorii Made in Czechoslovakia. Nápoj Kofola byl pak spotřebiteli opět zvolen Nejdůvěryhodnější značkou roku. Cenu za nejohleduplnější společnost vůči přírodě získala slovinská Radenska (za 1l vratnou lahev Pepsi s přepravkou ze 100% recyklovaného materiálu, „zero waste event“ Maraton Tří srdcí a za kampaň Zelené Slovinsko, v rámci které už třetí rok za sebou vysázela 10 000 stromů).

Už dřívější prognózy naznačovaly, že celkově nestabilní ekonomika, zvýšené ceny, ale i obavy z budoucnosti mohou vést k ochlazení spotřebitelské poptávky. Ta se začala projevovat v říjnu. „Vzhledem k tomu, že jsme se na ni ale dopředu připravovali, rozhodli jsme se i přes nepřízeň situace držet avizovaný výhled pro konec roku. Cílíme na splnění spodní hranice zveřejněného intervalu EBITDA, tedy na 1 080 miliónů korun,“ uzavírá Martin Pisklák, finanční ředitel Skupiny Kofola.

Další informace v sekci Reporty a prezentace.